Adwokat, po co adwokat?

Siedzę sobie na izbie przyjęć w szpitalu. Rano pisałam o bijatykach mojego auta ze ścianą w garażu, a po południu to samo auto zostało obite przez inne… Przy okazji dostało się również mojemu kręgosłupowi. Z podejrzeniem urazu kręgosłupa siedzę sobie od 13 w szpitalu i czekam na badanie… Obok mnie mnóstwo ludzi, czekających tak jak ja… Witamy w polskim piekiełku….

Ponieważ nudzę się jak diabli, sprawdzam maile, czytam wiadomości i staram sie popracować, cały plan dnia mi sie posypał, więc staram się przynajmniej panować nad tym co się dzieje..

Właśnie odebrałam maila, który mnie zdziwił i zirytował.
Jakiś czas temu mój klient zlecił firmie windykacyjnej dochodzenie wierzytelności od innej firmy. Firma windykacyjna całkiem skutecznie doprowadziła do zawarcia ugody. W połowie jej realizacji przeciwnik mojego klienta zaprzestał płacenia rat, sprawa trafiła do sądu.

Właśnie dostałam wezwanie do zapłaty wysłane przez firmę windykacyjną do mojego klienta w imieniu przeciwnika mojego klienta z prośbą o zwrot kasy, którą mój klient otrzymał w ramach ugody….

Wyobrażasz sobie?

Absolutnie nie chcę negować pracy firm windykacyjnych i ich osiągnięć lub możliwości…
Ale wyobraź sobie, że przychodzisz do mnie po poradę w sprawie szkody, którą wyrządziłeś ja Ci pomagam, a po jakimś czasie zostaniesz pozwany przez tego klienta, którego ja reprezentuję…
Co czujesz? Przerażenie, dyskomfort, poczucie zdrady?
Ja z pewnością tak bym się czuła…
Ale taka sytuacja jest tylko hipotetyczna…
Dlatego, że adwokaci i radcowie prawni kierują się zasadami etyki, które wpisane są w wykonywanie ich zawodu i nigdy, ale to przenigdy nie wystąpią przeciwko stronie, której już doradzali, jak również nigdy, ale to nigdy nie zdradzą Twoich tajemnic.
Dla mnie obowiązek ochrony interesów klienta oraz tajemnica adwokacka są tak ważne jak konstytucyjnie zagwarantowana wolność słowa, jak prawo swobody wypowiedzi, jak wpisane w adwokacką flagę prawo, honor, ojczyzna..

Dlatego musiałam podzielić się moim zdziwieniem i oburzeniem w sytuacji gdy ten sam podmiot raz reprezentuje drugą stronę, a raz drugą… Jest to dla mnie niewyobrażalne….
I dlatego mój przewrotny tytuł… Adwokat lub radca prawny, drogi czytelniku jest Ci potrzebny gdy chcesz by Twoje sprawy pozostały Twoje, a ktoś, komu powierzysz swój problem był Twoim i tylko Twoim reprezentantem i działał w Twoim imieniu i w Twoim interesie…