Uwaga oszust! Jak ustrzec się przed oszustwami w przewozie.

Ostatnio moim klientom nagminnie przydarza się taka historia

 

Zlecenie transportowe z ostatniej chwili. Świetne warunki, ustalony fracht – rewelacja. Przewóz wykonany na medal, zleceniodawca dziękuje. Mój klient wystawia fakturę i cisza… pewnie znasz już dalszy scenariusz…

 

Wezwanie do zapłaty wysłane przez przewoźnika. Wezwanie do zapłaty wysłane przez kancelarię… Pozew. Nakaz zapłaty. Klauzula prawomocności. Wniosek egzekucyjny. Wezwanie do uiszczenia kosztów egzekucji. Zajęcia komornicze. Bezskuteczna egzekucja.

 

Ile tak można? I czy jest na to rada?

 

Oczywiście, nie ma jednej recepty na skuteczną obronę przed nielojalnymi kontrahentami. Szczególnie wtedy gdy mleko się wylało i otrzymujemy postanowienie komornika o bezskutecznej egzekucji.

 

W przypadku indywidualnych działalności gospodarczych, jaki majątek naszego zleceniodawcy jako przedsiębiorcy taki jako osoby fizycznej. W przypadku spółek osobowych, można próbować sięgać do majątku osobistego wspólników, opierając się na zasadzie subsydiarnej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, można rozważyć powództwo z art. 299 k.s.h.

 

W ostateczności możesz złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa – wskazując organom ścigania, czyli Prokuraturze lub Policji, że masz podejrzenie, że stałeś się ofiarą oszusta. W takim zawiadomieniu możesz wskazać nie tylko na właściciela, wspólnika, członka zarządu, prokurenta lecz również na pracownika, np. spedytora jako na osoby współuczestniczące w popełnieniu przestępstwa. Możesz nawet domagać się w postępowaniu sądowym, oczywiście jeżeli będziesz miał na tyle szczęścia, że zostanie wniesiony przeciwko tym osobom akt oskarżenia, obowiązku naprawienia szkody.

 

Niestety wszystkie te zabiegi są żmudne i kosztowne

Czy istnieje więc sposób by ustrzec się oszusta?

 

Zawsze można próbować… Najlepiej przed wykonaniem zlecenia, a nie po…

 

Jak?

 

Opowiem Ci o tym jutro:-) Miłego dnia